Lightroom Koleksiyon (Collection) Mantığı ve Kullanımı

  • 2019-04-18

Lightroom Koleksiyon (Collection) Mantığı ve Kullanımı

Lightroom' da binlerce fotoğrafı "hard diskinizde şişkinlik ve yer değişikliği yapmadan" gruplar halinde; sınırsız koleksiyonlar oluşturabilmenizi sağlayan yöntemdir.

Örneğin: Bir İstanbul fotoğrafınızı, hem "Gezi" hem de "İstanbul" adı altında oluşturduğunuz iki farklı "Collection-Koleksiyon"a atsanız dahi; hard diskinizde 1kb'lık bile artış olmaz veya dosyanın yeri değişmez.

Bu açıdan bakıldığında Library modülü videosunda da bahsettiğimiz gibi; Lightroom'u lightroom yapan ve diğer tüm fotoğraf düzenleme programlarından ayıran özelliklerin başında gelir.

Manuel olarak oluşturulan ve sürükle bırak yöntemiyle çalışan collection ve collection setlerin yanında; kriterlerini sizin belirlediğiniz akıllı koleksiyonlar da oluşturabilir (smart colleciton); lightroom yüz binlerce fotoğraf arasından bile sizi yormadan otomatik olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin tüm düzenleme işlemi biten fotoğraflarınızı; 5 yıldız ve yeşil renk veriseniz; ve "Düzenlenmiş Fotolar" adı altında bir smart collection oluşturursanız, kriterleri bu olan footğrafları otomatik olarak gruplayacaktır.

Collection ve Smart Collection olmak üzere iki bölümden oluşan bu tek videoyu kaçırmayın.

Yorumlar

Sponsorluk & İş birliği

Sponsorluk ve işbirliği teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın