Raw ve Dng Farklı Nedir?

  • 2019-04-18

Raw ve Dng Farklı Nedir?

Raw ve Dng farklılıkları nelerdir? Hangisini kullanmalıyım? Lightroom'a fotoğraflarımı import ederken, copy mi copy as dng mi seçmeleyim?

- Raw ve Dng formatları ikisi de "ham fotoğrafı temsil eder".
- Raw dosya formatıların "uzantıları***", her fotoğraf makinesinin marka ve modeline  göre farklılık gösterir. Örneğin: Nikon'da .nef olarak adlandırılır, Canon'larda .cr2 olarak. Uzantıları 
- Dng ise; tüm fotoğraf makinelerinin uzantılarının "çevrilebildiği" ve özellikle Adobe programlarında "tüm farklı makinelerin" raw dosyalarını sorunsuz görüntüleyebilmek için oluşturulmuş bir ham fotoğraf uzantısıdır***. Kısacası uzantı ne olursa olsun; hepsi özünde "ham fotoğraftır" öncelikle.

- Fotoğraflarımızı Lightroom kataloğumuza import ederken, DNG formatına çevirerek import etmek, yani copy as dng diyerek eklemenin bize avantajları büyüktür:

(-) Tek eksi yönü: raw fotoğrafların dosya uzantılarını dng'ye çevirmek biraz daha fazla zaman alır.
(+) Çevirme esnasında "kayıp" yaşanmaz dosyada.
(+) Kayıpsız çevrildiği gibi "çok daha düşük boyutludur". Örneğin: Nikon D800'ün .nef uzantılı bir raw fotoğrafı 75 mb iken; aynı dosyayı dng uzantılı raw'a kayıpsız* olarak dönüştürürsem yaklaşık 25mb'a düşürüyor. Bu aynı hard diskte tam 3 katı daha fazla fotoğraf depolamama imkan tanıyor.
(+) Raw (.nef .cr2 vb) dosya uzantılarında yapılan değişikler; "XMP" adında yapılan değişiklikleri belirten "text" dökümanı oluşturur. Bu text dosyası raw ile aynı klasörde olmazsa veya silinirse, raw'da yapılan değişiklikler kaybolur. Ama dng formatında yaptığımız değişikler ise "yeni bir text dosyası oluşturmadan" içine gömülür. Daha düzenli ve temiz çalışmayı sağlar böylece. Size sorun yaşatmaz. 
(+) Örneğin; camera raw kullanarak DNG uzantılı bir ham fotoğraf üzerinde yaptığınız değişikleri; daha sonradan Lightroom kataloğunuza import etmek istedğinizde; Lightroom DNG yaptığınız tüm değişikleri "sanki lightroom'da da yapmış" gibi okur. Kaldığınız yerden devam edebilir veya aynı şekilde tüm editlemerinizi LR'ye de aktarabilme esnekliği sunar.
(+) DNG uzantılı bir raw fotoğrafta, Lightroom üzerinde bir değişiklik yapar ve bunu Lightroom kullanmayan (camera raw kullanan) bir arkdaşına göndermek isterseniz; sadece sağ tuş yapıp "Export to DNG" demeniz yeterli olacaktır. Böylece lr'de yaptığınız tüm editlemeri; lr kullanmasa dahi arkdaşınız görüntüleyebilecektir. Çünkü tüm bilgiler "DNG formatlı raw dosyasının içerisine kaydedilmiş" olacaktır.

Kısacası: 
Zamanla ilgili bir sıkıntınız yoksa, ham fotoğraflarınızı DNG uzantısına çevirerek yani "Copy As DNG" diyerek; Lightroom kataloğuna import etmemiz gereklidir. Bunun bize çok büyük avantajları vardır.

Yorumlar

Sponsorluk & İş birliği

Sponsorluk ve işbirliği teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın