Bokeh Panorama / Brenizer Method Tekniği Nasıl Yapılır?

  • 2016-02-24

Bokeh Panorama / Brenizer Method Tekniği Nasıl Yapılır?

Eğitim Notları:

Öncelikle; bokeh etkisi; özellikle makro ve portre çekimleri için oldukça önemlidir.

Arka planı konudan ayırdığı için fotoğraflara profesyonel ve etkileyici bir görünüm katar.

Bokeh etkisi yüksek fotoğraflar genelde model odaklıdır ve kadrajda model dışında ikinci yada üçüncü bir obje yer almaz.

Bu yöntem ile bokeh etkisinden ödün vermeden, Kadrajı dilediğiniz kadar geniş tutabilir, modelinizin fotoğrafın içerisinden çıkacakmış gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yöntem için en ideal lens; 50 veya 85mm F1.4 ya da F1.8 , daha genel bir ifadeyle; açık diyaframlı portre lensleridir.

Bokeh panorama tekniğinin basit ama çok önemli kuralları vardır.

öncelikle Makinemizin tüm ayarları manuel modda olmalıdır.
Bunun nedeni fotoğrafları birleştirirken netlik renk parlaklık gibi tüm fotoğraf değerlerin birbirleriyle aynı olmasını sağlayarak, birleştirme işleminin kolay ve doğru olmasını garanti etmektir.
Yani makinemizdeki tüm değerlerin aynı olması gerekmektedir.

1. olarak; "Manuel mod, 2. sabit iso, 3 sabit diyafram, 4 sabit enstantane, 5 sabit beyaz dengesi, ve 6 sabit odak noktası

öncelikle fotoğrafımızı doğru pozlamamız gerekmektedir.
ilk fotoğrafımızı ışık koşullarına uygun olacak şekilde  diyafram enstantane ve iso yu belirleyerek modelimizi pozluyoruz.

elde ettiğimiz değerleri makineye tanımlayıp; örneğin F:2, İso:100 Enstantane: 1/200 Beyaz dengesi 5.200 ve oto fokus kapalı.

Bu teknikte fotoğrafı zigzaklar çizerek çekiyoruz.
Fotoğrafları birleştirirken sorun yaşamamak ve en etkili sonucu olmak için dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta;

Fotoğrafların minimum %30 oranında iç içe geçmesidir. yani çektiğimiz fotoğraf önceki fotoğrafın bitti yerden değil, üzerinden başlamalı ki; birleştirme işleminde hata olmasın.

Çekime başlamadan önce fotoğraf modunu SRAW ya da JPG e alıyorum, çünkü yaklaşık 50 ile 80 kare arasında fotoğraf çekeceğiz ve RAW formatlı 80 fotoğrafı bilgisayarımız birleştirirken oldukça zorlanacaktır.

Çekim yaparken işimiz kolaylaştıracak bir diğer nokta, serideki fotoğrafları düzenleme ekranında daha kolay ayırt edebilmek için ilk fotoğrafı ve son fotoğrafı lensi kapatarak, yani kadrajı karartarak çekmek, bu sayede Birden fazla bokeh panorama serisi çekebilir, ve karışıklıkların önüne geçebiliriz.

Yorumlar

Sponsorluk & İş birliği

Sponsorluk ve işbirliği teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın