Photoshop'ta Gökyüzü Ekleme Hakkında Tüm Detaylar!

  • 2017-01-07

Photoshop'ta Gökyüzü Ekleme Hakkında Tüm Detaylar!

Bu Videodaki Uygulama Fotoğraflarını, PSD* olarak indirebilirsiniz.
https://yadi.sk/d/qP0Et3bHp2qDN

Bu oldukça detaylı eğitimde fotoğraflarımıza dışarıdan bir gökyüzü fotoğrafının, nasıl gerçekçi bir şekilde eklenildiğini tüm detaylarıyla göreceğiz. Ayrıca fotoğraflarıza gökyüzü eklerden, birden fazla ilgi çekici ve faydalı yöntemleri denemiş olucaz.

Modeli uygun pozladığımız çekimlerde genelde arkaplandaki detayların az ya da hiç olmadığını; yani gökyüzünün patladığını görürüz. Bunun aslında nedeni; makinelerimizin aşırı parlak ve aşırı karanlık alanları aynı anda pozlayamamasından kaynaklanmaktadır.

Bu gibi durumlarda; fotoğrafımıza Photoshop ta gökyüzü ekleyerek daha ilgi çekici hale getirebiliriz. Gökyüzü ekleme, bulut ekleme veya arkaplanı değiştirme (background u değiştirme) olarak adlandırılan bu yöntem, doğru yapılmadığında, oldukça sırıtmaktadır.

------------------------------------------------------------------------------------------------

DERS NOTLARI:

#### 1. ADIM: FOTOĞRAFI ANALİZ ETMEK:
a) Mevcut fotoğrafta güneşin nerede olduğu belirlenmelidir.
b) Mevcut fotoğrafımız ne zaman çekilmiş. Bu bize güneşin seviyesi hakkında bilgi vericektir.
c) Mevcut fotoğrafımıza uygun perspektifteki fotoğrafları seçmek.

#### 2. ADIM: UYGULAMA:
a) Gökyüzü fotoğrafını; mevcut fotoğrafımızdaki analiz kriterlerini dikkate alarak yerleştir. Güneşin seviyesi ve konumunun eşleştiğinden emin ol.
b) Gradient mask aracı ile; geçişi yumşat.
c) Gradient mask taki zincir ikonunu kaldırarak; Ctrl+T ile, maskı ve fotoğrafın konumunu ayrı ayrı düzenle.
d) Gökyüzü fotoğrafına gaussian blur(2-8) vererek; daha flu gözükmesini sağla.
e) En üste black&white layerı oluşturarak, renklerden bağımsız bir şekilde, gökyüzünün contrastını mevcut fotoğrafa uygun olacak şekilde düşür. Contrastı düşürmek için; gökyüzü fotoğrafının üzerine curves layerı oluştur. Curves ün kendisini seçtikten sonra, alt tuşuna basılı tutarak, imleci curves ve gökyüzü layerının arasına getirerek "clipping mask" yap. Böylece yaptığın işlemler sadece gökyüzü layerına etki etmiş olacak.
f) Gökyüzünün renkleri ile; mevcut fotoğrafın renklerini eşleştirmek için, bu ikilinin arasına curves layerı oluştur ve auto options yöntemini kullan. Auto options yöntemini uygulamak için, curves ün kendisinin seçili olduğundan emin ol ve sağ üsten auto options a tıkla. "Find Dark & Light Colors" diyerek, yeni parlak-gölgeli ve orta tonları belirle.
g) Lokal ayarlamalar bittikten sonra; global renk efektleri ve contrast işlemleriyle fotoğrafı bitir.

Yorumlar

Sponsorluk & İş birliği

Sponsorluk ve işbirliği teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın